Den ve tmě

16. 11. 2015

U příležitosti Mezinárodního dne nevidomých, který si připomínáme 13. listopadu, uspořádalo občanské sdružení Ruku v ruce pro žáky projektový den "Den ve tmě". Akce se uskutečnila dne 16. 11. 2015 a zúčastnili se jí všichni žáci školy.

V první části projektového vyučování žáci shlédli prezentaci, která jim vysvětlila nejčastější příčiny ztráty zraku, seznámila je se symboly nevidomých (bílá hůl, červenobílá hůl, vodící pes …). Žákům bylo vysvětleno, že ztrátou zraku život nekončí. Nevidomí používají různé kompenzační pomůcky, zapojují se do pracovní činnosti, do kulturního života, sportují.

V praktické části projektu si žáci vyzkoušeli jednoduché činnosti každodenního života z pohledu nevidomého. Se zavázanýma očima si například čistili zuby, nalévali hrneček vody, mazali chléb máslem, třídili české mince dle hodnoty, zkoušeli si orientaci na plastické mapě České republiky.

V závěru projektového dne se žáci z dokumentárního filmu dozvěděli, jak se cvičí asistenční pes a co všechno musí umět, aby svému nevidomému příteli co nejvíce a nejlépe pomohl.

Tento projekt měl u žáků velký úspěch. Žáci se zamysleli nad životy nevidomých a sami mapovali, na kterých místech v našem městě mohou mít nevidomí problémy.

www_fo_01.jpg

www_fo_02.jpg