Jdi na obsah Jdi na menu
 

 Na Huslíku

8. 9. 2021

Jeden z projektových dnů mimo školu, který se uskutečnil 8. 9. 2021, byl nazván „Učme se přírodou“. Navštívili jsme Záchrannou stanici a Ekocentrum Na Huslíku u Poděbrad. 

Zde nás lektorka v úvodu seznámila s náplní činností zaměstnanců celého areálu a dětem vysvětlila důvody vzniku a fungování záchranné stanice. Během vyprávění si děti zblízka prohlédly ježka, malého netopýra a pohladili exotického hada korálovku.

Dále nás paní lektorka provedla kolem venkovních voliér. Děti byly nadšené z „mluvícího“ krkavce, dovádějících vyder nebo veverek. Zajímaly se o osud zde umístěných živočichů, a někdy byly zaskočené „bezcitným“ zacházením lidí s nalezenými zvířátky.

Prošli jsme si i okolí ekocentra. Společně s lektorkou děti vypustily v lese ježka, kterého předtím v záchranné stanici vykrmili na potřebnou hmotnost, aby mohl bezpečně přezimovat ve volné přírodě. Na pastvinách jsme pozorovali krávy, ovce, kozy a koníky. 

Na závěr se mladší děti ještě jednou vrátily ke zvířátkům, která je během výkladu zaujala, a starší děti si prošly i vzdálenější okolí. Prohlédli jsme si zde prostory určené k pěstování různých plodin a bylin, mladý sad, suchou zídku i tzv. hadník, obojí poskytuje úkryt pro užitečné živočichy, kteří nám v zahradě pomáhají udržovat rovnováhu. Starší děti se netajily tím, že je nadchla pohoda a klid v pestré krajině s tůňkami a jezírky, kde se to hemžilo malými žabkami nebo posezení pod loubím z vrbových prutů. Prostředí na Huslíku nám také nabídlo inspiraci pro některé plánované prvky na naší školní zahradě. 
Všichni jsme se shodli, že návštěvu Huslíku bychom si na jaře rádi zopakovali.

Mgr. Helena Ouředníčková

 

areal-na-husliku.jpg

jezirko.jpg

koralovka.jpg

kun.jpg

postolka--2-.jpg

postolka.jpg

u-volier.jpg

veverka.jpg

zachraneny-jezek.jpg