Jdi na obsah Jdi na menu
 

 Zpráva pro žáky a rodiče

 

Energetické nápoje a děti

Z denního tisku:
„Mladá Američanka Anais Fournierová (†14) zemřela na infarkt poté, co během jednoho dne vypila dvě plechovky energetického nápoje Monster!“

Co jsou energetické nápoje?

Energetické nápoje jsou vysokoenergetické nápoje určené k zahnání únavy. Složení různých energetických nápojů je vesměs podobné. Obsahují velké množství cukru, kofeinu, guarany a taurinu. K těmto složkám pak jednotliví výrobci přidávají například ženšen, ginkgo bilobu a další.

Velké riziko představují hlavně pro děti. Relativně rychle na nich vzniká závislost, a tak je energetický nápoj snadnou náhradou školních svačin. Na dětský organismus má energetický nápoj mnohem silnější účinky než na dospělého člověka. Nežádoucí účinky se objevují nejčastěji v podobě vysokého krevního tlaku a pocitu nepříjemného bušení srdce, ale byly zaznamenány i případy srdeční zástavy a úmrtí.

Jaká jsou hlavní rizika jejich konzumace?

- dehydratují organismus, při konzumaci nedochází k pocitu žízně
- způsobují kolapsy se srdečním selháním
- zvyšují krevní tlak a neprospívají kardiakům
- jsou příčinou vzniku obezity u mladistvých
- riziko vážných komplikací, třeba v případě skryté srdeční vady nebo dosud nediagnostikovaného diabetu
- poruchy spánku

http://magazinzena.cz/2013/07/09/energie-v-plechovce-oblibena-zavislost-mladistvych-i-deti/

 

Kdo by se měl zvláště vyvarovat konzumace energetických nápojů?

Nežádoucí účinky těchto nápojů se vyskytují u dětí, adolescentů a mladých dospělých, kteří:

• trpí některou chronickou nemocí, jako jsou cukrovka, epilepsie, srdeční onemocnění
• bojují s poruchami nálad a chování
• dlouhodobě užívají některé léky

http://www.kardiochirurgie.cz

Z vědeckých studií:
Poslední studie Americké pediatrické akademie se zaměřuje na účinky, které mohou mít látky obsažené v energetických nápojích na organismus dětí. „Děti ani dospívající by neměli pít energetické nápoje. Jejich tělo je nepotřebuje a na některé obsažené látky reaguje mnohem intenzivněji než dospělé tělo,“ říká doktor Holly Benjamin z Americké pediatrické akademie. Studie poukazuje na fakt, že každý z energetických nápojů má jiné složení. Některé kombinace vitamínů a rostlinných extraktů nemají dokonce zmapované účinky. Nebezpečné pro dětský organismus je zejména množství kofeinu - v průměru je cca 70 až 80 mg v jedné plechovce. Toto množství je více než třikrát větší než obsah kofeinu v běžném pití kolového typu. Další kofein je obsažen nepřímo v jiných ingrediencích těchto nápojů, jako jsou kolový ořech, kakao nebo guarana. Doktor Benjamin v rozhovoru pro Reuters Health popisuje případ 15letého chlapce s diagnostikovanou hyperaktivitou, který musel být hospitalizován, kvůli tomu, že vypil 2 půllitrové láhve nealkoholického nápoje Mountain Dew. Tento nápoj způsobil obsaženým kofeinem chlapci vážný srdeční záchvat. Podle Benjamina je třeba obsahu energetických nápojů věnovat větší pozornost a lépe jejich výrobu a prodej legislativně ukotvit.

Dle autorů studie mohou s pravidelnou konzumací energetických nápojů souviset poruchy spánku, bušení srdce a úzkostné stavy. Kvůli nadměrně vysokému obsahu cukru také narůstající výskyt obezity a to i u dětí. “Podle mého názoru je zkrátka nejjednodušší a nejzdravější pít vodu,“ říká doktor Benjamin.

http://www.vodarenstvi.cz/clanky/lekari-opet-varuji-pred-ucinky-energetickych-napoju

Mgr. Monika Nováková
Mgr. Ivana Panochová

------------------------------------------- 

Co napsali žáci o energetických nápojích v hodinách ČJ:

ENERGY DRINK

Letos vydala Americká pediatrická akademie v magazínu Pediatrics již druhou studii týkající se problematické otázky vedlejších účinků energetických nápojů. První studie, která vyšla na začátku roku 2011, zkoumala účinky nápojů konzumovaných v kombinaci s alkoholem. Lékaři zdůrazňovali nebezpečí tzv. střízlivé opilosti. Nápoj s vysokým obsahem kofeinu potlačí viditelné příznaky opilosti. Kofein sice účinky alkoholu zamaskuje, nesníží však riziko poškození organismu. Kromě nebezpečného chování, kdy jedinec přecení svou střízlivost, je tělo také více náchylné k závislosti na alkoholu. Potlačené účinky alkoholu donutí jedince k vyšší konzumaci, než na jakou je zvyklý. Výzkum prokázal, že u lidí, kteří pijí energetické nápoje minimálně jednou týdně nebo častěji, je významně vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu.

Filip Jílek
8. září 2014 v Městci Králové

energy_1.jpg

 

energy_10.jpg

Škodlivost energetických nápojů

Možná jste zaznamenali řadu zpráv o škodlivosti energetických nápojů pro děti (Red Bull, Monster, Semtex apod). Tyto nápoje nejsou vůbec určené pro děti a nejsou ani určené pro pití před sportovním výkonem, neboť se prokázalo, že způsobuje vážné komplikace zejména u těch, kteří mají slabé srdce. Zákaz pití energetických nápojů je samozřejmě na rodičích, děti z toho rozum nemají, ale nechci a nebudu přihlížet k tomu, že někdo před zápasem tyto nápoje pije. Energetické drinky jsou většinou složeny z látek, jako je například kofein, taurin, glukuronolakton, atd.

Jan Zemánek
8. září v Městci Králové

energy_2.jpg