Přípravný stupeň základní školy speciální

V přípravném stupni základní školy speciální (dále PS) poskytujeme výchovně vzdělávací péči dětem s mentálním, tělesným, kombinovaným postižením nebo s autismem, které ze zdravotních důvodů nejsou zralé zahájit povinnou školní docházku v základní škole.

Program přípravného stupně je koncipován v rozsahu jednoho roku, ale děti jej mohou podle vlastních individuálních možností a schopností absolvovat 1 – 3 roky. Vzdělávání v PS je v rozsahu čtyř hodin denně a zahrnuje speciálně pedagogickou péči. Jednotlivé činnosti a dovednosti jsou postupně rozvíjeny a je zvyšována jejich náročnost. Přípravný stupeň je přípravnou fází pro zařazení žáka do prvního ročníku školy.

Přednosti přípravného stupně:

• uplatňujeme individuální přístup v menším kolektivu
  • poskytujeme včasnou speciálně pedagogickou podporu dítěti i rodině
  • přítomnost až 3 pedagogů ve třídě, tím cílíme na rozvoj specifických vzdělávacích potřeb dítěte
  • zajišťujeme logopedickou péči pro děti s vadami řeči a narušenou komunikační schopností
  • využíváme moderní vzdělávací prostředky (interaktivní tabule, i-Pady), kompenzační a rehabilitační pomůcky

Naše přidaná hodnota:

• rodinné prostředí školy
  • spolupracujeme s odborníky a především se zákonnými zástupci dětí
  • individuálně uplatňujeme strukturované učení
  • možnost návštěvy školní družiny
  • nabízíme tvoření z keramické hlíny
  • pořádáme kulturní akce

Obsah vzdělávání

Výchovně vzdělávací činnost PS je rozčleněna do několika vzdělávacích oblastí, které se v průběhu dne prolínají a doplňují. Součástí výuky je především vytváření sociálních a hygienických návyků, rozvíjení a upevňování slovní zásoby i celkové komunikace, pravidelné vycházky, návštěvy kulturních zařízení a akcí pořádaných pro děti.

Přípravný stupeň zahrnuje vzdělávací obory: Rozumová výchova, Smyslová výchova, Pracovní a výtvarná výchova, Hudební a pohybová výchova a Tělesná výchova.

Po absolvování přípravného stupně mohou děti pokračovat do prvního ročníku ZŠ u nás nebo na jiné škole.